Discuții în PSD privind retragerea de la guvernare
În cadrul unei ședințe a conducerii PSD, liderii partidului au susținut o poziție fermă de retragere de la guvernare, discutând despre pașii politici care ar putea urma, inclusiv depunerea unei moțiuni de cenzură.
Acuzații între liderii partidului
Prim-vicepreședintele Sorin Grindeanu l-a acuzat pe Ilie Bolojan că ar recruta parlamentari din alte formațiuni, în timp ce promovează public principii de moralitate și etică în politică. Grindeanu a declarat: „Bolojan, care le dă tuturor lecții de etică, a ieșit la racolat de parlamentari. Vă asigur – și i-am spus și președintelui – că nici noi nu stăm să contemplăm ca în Miorița, pentru că noi nu am învățat politica la școala de maici. Vom concretiza anumite discuții în perioada următoare.”
Reacții din partea altor lideri PSD
Lia Olguța Vasilescu a subliniat necesitatea ca partidul să transmită un semnal de forță, afirmând: „Atunci când alții sunt mămăligi, noi trebuie să arătăm că avem sânge în instalație.” În același context, Gheorghe Șoldan a declarat că demisia miniștrilor ar trebui să fie urmată rapid de o moțiune de cenzură, adăugând: „Dacă am scos sabia din teacă, atunci trebuie să o folosim. Niciun pas înapoi.”
Apeluri la strategie etapizată
În ciuda vocii ferme a unora, au existat și apeluri pentru o strategie mai graduală. Marian Neacșu a menționat că partidul are pregătiți toți pașii politici, dar că aceștia vor fi implementați „cu o anumită gradualitate.”
Retragerea miniștrilor PSD din Executiv
În urma votului din conducerea partidului, PSD a decis retragerea din Executiv a următorilor membri: vicepremierul Marian Neacșu și miniștrii Radu Marinescu (Justiție), Florin Manole (Muncă), Alexandru Rogobete (Sănătate), Florin Barbu (Agricultură), Bogdan Ivan (Energie) și Ciprian Șerban (Transporturi).
Concluzie
Deciziile și discuțiile recente din PSD sugerează o intensificare a tensiunilor interne și o posibilă schimbare de strategie politică, cu implicații semnificative pentru stabilitatea guvernului actual.