Percheziții în Portul Constanța
Perchezițiile din Portul Constanța au loc la mai bine de un an după reținerile mai multor directori ai portului pentru luare de mită. Funcționarii publici ar fi primit sume de aproximativ 350.000 de euro, în timp ce oamenii de afaceri ar fi promis mită estimată la 6.000.000 de euro.
Implicarea Autorității Vamale Române
În această rundă de percheziții este vizată și Autoritatea Vamală Română. Potrivit unui dosar deschis de DNA în februarie 2023, între 2024 și 2025, mai mulți oameni de afaceri și reprezentanți ai unor societăți comerciale ar fi promis și remis funcționarilor publici, inclusiv șefilor Portului Constanța, sume cuprinse între 2.000 de euro și 100.000 de euro, precum și alte bunuri.
Obiectivele oamenilor de afaceri
Oamenii de afaceri și reprezentanții societăților comerciale vizau obținerea unor avantaje în diverse demersuri, cum ar fi:
- Facilitarea cesionării unor bunuri imobile și intabularea acestora pe numele unei societăți comerciale;
- Urgentarea procedurilor pentru avizarea și aprobarea racordului de cale ferată;
- Prelungirea contractului de colectare a deșeurilor;
- Asigurarea accesului exclusiv la anumite dane;
- Câștigarea licitațiilor și atribuirea preferențială a contractelor;
- Aprobarea proiectelor de extindere a operațiunilor desfășurate;
- Urgentarea plății facturilor fiscale;
- Închirierea sau concesionarea de terenuri în regim preferențial;
- Angajarea de personal în cadrul C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța.
Sumele estimate la aproximativ 6.000.000 de euro ar fi fost promise în acest context.
Concluzie
Aceste percheziții subliniază gravele probleme de corupție din instituțiile publice din Portul Constanța, având potențiale implicații semnificative asupra activităților economice și de reglementare din zonă.