Cadrele didactice organizează o manifestație în centrul Capitalei miercuri

Moderator NEWSCOM
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Manifestație a cadrelor didactice în Capitală

Mitingul organizat de cadrele didactice va avea loc miercuri, începând cu ora 11.00, în fața Guvernului, și va continua cu un marș de protest pe Calea Victoriei. De la ora 13.00, sindicaliștii se vor afla în fața Parlamentului.

Participare din toată țara

Încă din noaptea de marți spre miercuri, sindicaliști din diverse județe ale țării, precum Cluj, Hunedoara, Dolj, Sibiu, Caraș-Severin, Galați și Tulcea, s-au îndreptat spre Capitală pentru a participa la protest. Federația „Spiru Haret” a făcut un apel către profesorii din București pentru a se alătura manifestației.

Nemulțumirile sindicaliștilor

Federațiile din Educație solicită o lege a salarizării corecte, fără promisiuni încălcate și fără diminuarea puterii de cumpărare. Cadrele didactice cer, de asemenea, anularea măsurilor de austeritate impuse recent de Guvern, subliniind că nu acceptă ca educația să devină un sector sacrificat.

Demandări suplimentare

Printre cererile sindicaliștilor se numără reducerea supraaglomerării claselor și o remunerație corectă pentru munca dascălilor, contestând tăierea la jumătate a tarifului pentru plata cu ora și creșterea artificială a normei didactice de predare.

Concluzie

Acest protest evidențiază tensiunile crescânde în sistemul educațional din România, subliniind nevoia urgentă de reforme în salarizare și condițiile de muncă pentru cadrele didactice.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *