Adevărul despre blocajul dosarului lui Klaus Iohannis
Horia Georgescu, fostul șef al Agenției Naționale de Integritate (ANI), a declarat că dosarul de incompatibilitate al președintelui Klaus Iohannis a fost tergiversat intenționat în perioada în care Livia Stanciu conducea Înalta Curte de Casație și Justiție. Georgescu a susținut că procesul nu ar fi trebuit să fie judecat în preajma alegerilor, având în vedere că Agenția Națională de Integritate câștigase anterior în cazuri similare.
Corupție în sistemul judiciar
Georgescu a afirmat că Livia Stanciu a acționat pentru a amâna judecarea acestui dosar și că numirea sa ulterioară ca judecător la Curtea Constituțională a fost o recompensă pentru modul în care a gestionat cazul lui Iohannis. El a caracterizat aceste acțiuni drept „corupție pură”.
Discriminarea dosarelor similare
În perioada în care conducea ANI, Georgescu a declarat că a solicitat oficial Înaltei Curți să judece toate dosarele similare. „Aveam 10 sau 12 cazuri similare. Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat acest proces”, a afirmat el, referindu-se la succesul lui Iohannis după ce a devenit președinte.
Starea de incompatibilitate
Georgescu a adăugat că Klaus Iohannis ar fi fost în stare de incompatibilitate când a ajuns președinte. Deși a menționat că faptele sunt prescrise, având în vedere că au trecut 10 ani, el a subliniat ilegalitatea acțiunilor Liviei Stanciu.
Concluzie
Declarațiile lui Horia Georgescu sugerează o posibilă corupție în sistemul judiciar românesc, cu implicații semnificative asupra credibilității instituțiilor de stat și asupra integrității procesului electoral.