Discuții între PSD și UDMR pentru susținerea guvernului Grindeanu
Lia Olguța Vasilescu, vicepreședinta PSD, a declarat că UDMR ar putea lua în considerare susținerea unui guvern monocolor PSD, în contextul în care se discută despre obținerea voturilor necesare pentru învestirea guvernului Grindeanu.
Vasilescu a subliniat că UDMR este un partid responsabil, care onorează promisiunile, și a menționat că președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că prima variantă ar fi refacerea coaliției existente, dar că sunt deschiși și la votarea unui guvern PSD.
Vasilescu a afirmat că, dacă UDMR va vota în favoarea guvernului, cabinetul condus de Sorin Grindeanu nu va avea probleme în Parlament. „Dacă am avea voturile de la UDMR, un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”, a adăugat aceasta.
Întrebată despre posibilitatea de a obține voturi din zona suveranistă, inclusiv de la AUR, Vasilescu a evitat un răspuns direct, subliniind că votul în Parlament este secret. PSD se bazează pe numărul de voturi exprimate în Parlament în sprijinul Guvernului Veștea, afirmând că, în cazul în care UDMR se alătură, nu vor fi probleme în trecerea guvernului.
Vasilescu a menționat că, dacă UDMR rămâne alături de partidele de dreapta, PSD nu va putea vota o formulă guvernamentală din care nu face parte. „Dacă UDMR-ul nu vine alături și este pe partea dreaptă, noi nu putem să votăm un guvern din care nu facem parte”, a declarat aceasta.
Când a fost întrebată despre votul pentru o nouă nominalizare de premier independent, Vasilescu a afirmat că PSD nu a blocat formulele propuse pentru deblocarea crizei guvernamentale. „Am declarat pentru guvernul Tomac că vom da un vot. N-am blocat niciun guvern care s-a dorit a fi trecut prin Parlament”, a spus ea, adăugând că PSD a susținut și Guvernul Veștea, chiar fără a primi funcții în schimb.
Vasilescu a subliniat că, pentru a susține o formulă independentă, aceasta trebuie să fie cu adevărat independentă, așa cum s-a încercat cu nominalizarea lui Tomac.