Arădean sancționat cu 45.000 de lei pentru aruncarea deșeurilor în locuri necorespunzătoare

Moderator
1 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Incidentul de la Vladimirescu

Un bărbat de 29 de ani din județul Alba a fost prins aruncând moloz cu un camion în apropierea căii ferate din Vladimirescu. Acesta a abandonat peste 20 de tone de deșeuri inerte provenite din demolări.

Amenda și confiscarea vehiculului

Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad au acționat în data de 5 iunie și l-au sancționat pe bărbat cu o amendă de 45.000 de lei. De asemenea, camionul folosit pentru transportul deșeurilor a fost ridicat și urmează să fie confiscat.

Gestionarea deșeurilor

Deșeurile abandonate au fost transportate la un centru specializat pentru neutralizare. IPJ Arad subliniază că acțiunile de depistare a persoanelor care aruncă deșeuri în locuri necorespunzătoare vor continua și în viitor.

Concluzie

Acest incident evidențiază consecințele legale grave ale abandonării deșeurilor și importanța respectării normelor de mediu.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *