Incidentul de la Vladimirescu
Un bărbat de 29 de ani din județul Alba a fost prins aruncând moloz cu un camion în apropierea căii ferate din Vladimirescu. Acesta a abandonat peste 20 de tone de deșeuri inerte provenite din demolări.
Amenda și confiscarea vehiculului
Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad au acționat în data de 5 iunie și l-au sancționat pe bărbat cu o amendă de 45.000 de lei. De asemenea, camionul folosit pentru transportul deșeurilor a fost ridicat și urmează să fie confiscat.
Gestionarea deșeurilor
Deșeurile abandonate au fost transportate la un centru specializat pentru neutralizare. IPJ Arad subliniază că acțiunile de depistare a persoanelor care aruncă deșeuri în locuri necorespunzătoare vor continua și în viitor.
Concluzie
Acest incident evidențiază consecințele legale grave ale abandonării deșeurilor și importanța respectării normelor de mediu.