Controversă privind numirea lui Adrian Veștea ca premier
Senatoarea Diana Șoșoacă a exprimat îngrijorări cu privire la legalitatea numirii lui Adrian Veștea în funcția de premier, susținând că aceasta ar încălca Constituția României.
„Tomac n-avea ce să facă, pentru că, în momentul în care a discutat cu partidele, iar partidele au spus că nu-l votează. După ce Tomac și-a depus mandatul, conform Constituției României, Președintele trebuia să cheme din nou partidele la Consultări la Cotroceni”, a afirmat Șoșoacă. Aceasta este de părere că mandatul lui Veștea încalcă Constituția.
„Această numire a lui Veștea este lovită de nulitate absolută. Este încălcată Constituția. Nu au fost chemate din nou partidele. Dar nu cred că e culpabil aici (n.r. – Nicușor Dan), pentru că în Constituție nu se menționează literalmente că este obligat”, explică Șoșoacă.
Fiind de profesie avocat, ea a explicat și cum se interpretează legile în drept. „Noi luăm în integralitate absolut tot ceea ce înseamnă la un capitol și interpretăm și în sensul pe care l-a avut Constituția și îl are. Deci era obligat, pentru fiecare propunere, să discute din nou”, susține Șoșoacă.
„Veștea, și dacă-l învestește, nu poate fi un Guvern legal și constituțional”, susține Șoșoacă.
Reamintim că anunțul de desemnare a lui Adrian Veștea, membru PNL, în funcția de premier, a fost dat de Nicușor Dan duminică, atunci când Tomac și-a depus mandatul, anunțând că renunță la funcția de premier. Numirea lui Veștea a venit „pe nepusă masă”, agravând scindarea din rândul liberalilor. Președintele nu s-a consultat cu liderii liberali în vederea numirii lui Veștea pentru funcția de premier.