Șoșoacă argumentează de ce un posibil mandat al lui Veștea ar încălca Constituția

Moderator NEWSCOM
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Controversă privind numirea lui Adrian Veștea ca premier

Senatoarea Diana Șoșoacă a exprimat îngrijorări cu privire la legalitatea numirii lui Adrian Veștea în funcția de premier, susținând că aceasta ar încălca Constituția României.

„Tomac n-avea ce să facă, pentru că, în momentul în care a discutat cu partidele, iar partidele au spus că nu-l votează. După ce Tomac și-a depus mandatul, conform Constituției României, Președintele trebuia să cheme din nou partidele la Consultări la Cotroceni”, a afirmat Șoșoacă. Aceasta este de părere că mandatul lui Veștea încalcă Constituția.

„Această numire a lui Veștea este lovită de nulitate absolută. Este încălcată Constituția. Nu au fost chemate din nou partidele. Dar nu cred că e culpabil aici (n.r. – Nicușor Dan), pentru că în Constituție nu se menționează literalmente că este obligat”, explică Șoșoacă.

Fiind de profesie avocat, ea a explicat și cum se interpretează legile în drept. „Noi luăm în integralitate absolut tot ceea ce înseamnă la un capitol și interpretăm și în sensul pe care l-a avut Constituția și îl are. Deci era obligat, pentru fiecare propunere, să discute din nou”, susține Șoșoacă.

„Veștea, și dacă-l învestește, nu poate fi un Guvern legal și constituțional”, susține Șoșoacă.

Reamintim că anunțul de desemnare a lui Adrian Veștea, membru PNL, în funcția de premier, a fost dat de Nicușor Dan duminică, atunci când Tomac și-a depus mandatul, anunțând că renunță la funcția de premier. Numirea lui Veștea a venit „pe nepusă masă”, agravând scindarea din rândul liberalilor. Președintele nu s-a consultat cu liderii liberali în vederea numirii lui Veștea pentru funcția de premier.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *