Percheziții pentru combaterea șantajului
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Suceava au efectuat, marți, trei mandate de percheziție domiciliară în cadrul unui dosar penal ce vizează fapte de șantaj în formă continuată și complicitate la șantaj. Activitățile au avut ca scop asigurarea și completarea materialului probator, fiind coordonate de procurorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Suceava.
Infractorii identificați
Investigarea a dus la identificarea a doi bărbați: unul în vârstă de 45 de ani din municipiul Suceava și altul de 43 de ani din comuna Bilca. Aceștia sunt suspectați că, în perioada iunie – octombrie 2025, au comis în mod repetat acte de șantaj, având ca părți vătămate atât persoane fizice, cât și persoane juridice.
Modul de operare
Conform cercetărilor, bărbatul de 45 de ani s-ar fi prezentat ca un activist ecologist preocupat de protecția mediului, în special în contextul exploatării agregatelor minerale. Sub această mască, el ar fi amenințat victimele cu darea în vileag a unor fapte compromițătoare sau cu difuzarea de imagini pe rețelele sociale, având ca scop obținerea de foloase patrimoniale injuste, respectiv sume de bani sau prestări de servicii.
Acțiuni ulterioare
În urma perchezițiilor, au fost ridicate bunuri cu valoare probatorie. Cei doi bărbați au fost conduși la audieri, iar cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Suceava, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de șantaj în formă continuată și complicitate la șantaj.
Concluzie
Acest caz evidențiază pericolul activităților infracționale de șantaj care pot afecta atât indivizi, cât și organizații, subliniind necesitatea unei reacții ferme din partea autorităților pentru protejarea victimelor.
Ce ironie să vezi un „ecologist” care recurge la șantaj! Cred că acest tip de comportament strică reputația tuturor celor care luptă cu adevărat pentru mediu. Oare câți alții se ascund în spatele unei măști?
E trist să constatăm cum unii profită de credibilitatea cauzelor ecologice pentru a-și satisface interesele personale. Și ce mesaj transmite asta despre oamenii care chiar își doresc să schimbe ceva în bine?
Sincer, m-ar interesa să aflu mai multe despre cum au ajuns autoritățile la el. Nu e prima dată când aflăm povești despre astfel de indivizi, dar parcă fiecare scandal ne face mai suspicioși față de cei care pretind că militează pentru o cauză nobilă.