Ciucu își exprimă dezaprobarea față de moțiunea comună PSD-AUR: o dovadă de iresponsabilitate în formarea unui nou guvern

Moderator
1 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Ciucu critică moțiunea comună PSD-AUR

Prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu, și-a exprimat dezacordul față de decizia majorității parlamentare formată din PSD și AUR de a demite guvernul. Acesta a subliniat că nu s-a discutat până în prezent despre o eventuală formulă alternativă de guvernare.

Responsabilitatea formării unui nou guvern

Ciucu a declarat pe Facebook că partidele care decid să dărâme un guvern au obligația de a forma un nou cabinet. El a afirmat că PNL nu va mai colabora cu PSD pentru o nouă coaliție. „Mie mi se pare culmea iresponsabilității. Cine face o majoritate pentru a dărâma un guvern are responsabilitatea să formeze un alt guvern în locul lui”, a spus liderul liberal.

Anunțul moțiunii de cenzură

Luni dimineață, Marian Neacșu de la PSD și Petrișor Peiu de la AUR au organizat o conferință de presă comună, în care au anunțat că pregătesc o moțiune de cenzură împotriva guvernului actual.

Concluzie

Decizia PSD și AUR de a demite guvernul, fără a prezenta o alternativă, a stârnit reacții puternice din partea PNL, subliniind riscurile politice și responsabilitatea partidelor în contextul instabilității guvernamentale.

Distribuie acest articol
6 comentarii
  • Ciucu are dreptate, este absurd să vedem cum PSD și AUR colaborează pentru a demite un guvern. Oare ce se întâmplă cu politica noastră?

  • Mă întreb dacă Ciucu nu cumva exagerează. Poate că o schimbare în guvern ar putea aduce ceva nou, chiar dacă asta implică și riscuri.

  • Sincer, nu știu ce să cred despre această alianță între PSD și AUR. Chiar mi-e teamă de consecințele pe termen lung pentru țară.

  • Aș vrea să aud mai multe detalii despre motivele din spatele acestei moțiuni comune. De ce acum și de ce tocmai cu AUR?

  • Critica lui Ciucu este validă, dar mă întreb dacă PNL-ul are soluții concrete pentru problemele actuale ale românilor sau doar vorbe goale.

  • Chiar nu înțeleg strategia politică din spatele acestui demers al PSD-AUR! Parcă suntem într-un film prost, unde nimeni nu câștigă nimic bun…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *