Ciucu critică moțiunea comună PSD-AUR
Prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu, și-a exprimat dezacordul față de decizia majorității parlamentare formată din PSD și AUR de a demite guvernul. Acesta a subliniat că nu s-a discutat până în prezent despre o eventuală formulă alternativă de guvernare.
Responsabilitatea formării unui nou guvern
Ciucu a declarat pe Facebook că partidele care decid să dărâme un guvern au obligația de a forma un nou cabinet. El a afirmat că PNL nu va mai colabora cu PSD pentru o nouă coaliție. „Mie mi se pare culmea iresponsabilității. Cine face o majoritate pentru a dărâma un guvern are responsabilitatea să formeze un alt guvern în locul lui”, a spus liderul liberal.
Anunțul moțiunii de cenzură
Luni dimineață, Marian Neacșu de la PSD și Petrișor Peiu de la AUR au organizat o conferință de presă comună, în care au anunțat că pregătesc o moțiune de cenzură împotriva guvernului actual.
Concluzie
Decizia PSD și AUR de a demite guvernul, fără a prezenta o alternativă, a stârnit reacții puternice din partea PNL, subliniind riscurile politice și responsabilitatea partidelor în contextul instabilității guvernamentale.
Ciucu are dreptate, este absurd să vedem cum PSD și AUR colaborează pentru a demite un guvern. Oare ce se întâmplă cu politica noastră?
Mă întreb dacă Ciucu nu cumva exagerează. Poate că o schimbare în guvern ar putea aduce ceva nou, chiar dacă asta implică și riscuri.
Sincer, nu știu ce să cred despre această alianță între PSD și AUR. Chiar mi-e teamă de consecințele pe termen lung pentru țară.
Aș vrea să aud mai multe detalii despre motivele din spatele acestei moțiuni comune. De ce acum și de ce tocmai cu AUR?
Critica lui Ciucu este validă, dar mă întreb dacă PNL-ul are soluții concrete pentru problemele actuale ale românilor sau doar vorbe goale.
Chiar nu înțeleg strategia politică din spatele acestui demers al PSD-AUR! Parcă suntem într-un film prost, unde nimeni nu câștigă nimic bun…