Fetița de 5 ani din județul Sibiu a dispărut. Mobilizare impresionantă pentru găsirea ei

Moderator
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Căutarea fetiței dispărute din județul Sibiu

O fetiță de 5 ani din localitatea Sebeșul de Jos, pe nume Zereștea Toma Alexandru, a dispărut luni după-amiază din zona „Ruscă”, în timp ce se afla împreună cu tatăl său. Dispariția a fost raportată poliției în jurul orei 19:20, după ce tatăl a observat că fetița a plecat într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni.

Mobilizarea autorităților pentru găsirea copilului

Potrivit IPJ Sibiu, autoritățile s-au mobilizat rapid pentru a o găsi pe micuță, implicând poliția, luptători SAS, jandarmi, pompieri, echipe Salvamont și un elicopter din cadrul Inspectoratului General de Aviație. De asemenea, au fost utilizați câini polițiști din cadrul Serviciului Criminalistic și centrul Chinologic Sibiu, precum și voluntari din comunitate.

Metodele de căutare

Căutările se desfășoară atât la sol, cât și din aer, folosindu-se drone și echipamente cu termoviziune pentru a verifica zonele greu accesibile și împădurite din apropierea localității. Fetița are o înălțime de 1 metru, păr șaten scurt și, în momentul dispariției, purta pantaloni sport gri, bluză albastră și adidași sport albi.

Apelează la autorități

Autoritățile fac apel la sibienii care dețin informații relevante pentru a ajuta la găsirea copilului să contacteze imediat 112 sau cea mai apropiată unitate de poliție.

Concluzie

Dispariția fetiței de 5 ani din județul Sibiu a generat o mobilizare impresionantă a autorităților și comunității, subliniind importanța colaborării în situații de urgență.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *