Grindeanu solicită demisia după discuțiile cu Tomac

Moderator
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Grindeanu solicită demisia după discuțiile cu Tomac

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a subliniat că pozițiile partidului se concentrează pe modul în care România va fi guvernată, nu pe împărțirea funcțiilor. Acesta a reacționat la condiția impusă de Eugen Tomac, președintele PMP, care cere excluderea din guvern a secretarilor de stat și a prefecților care au carnet de partid.

Reacția lui Grindeanu la cerințele lui Tomac

Grindeanu a afirmat că PSD nu are în prezent niciun secretar de stat, subsecretar de stat, prefect sau subprefect, având în vedere că toți reprezentanții partidului și-au dat demisia cu peste o lună în urmă, când s-a decis votarea moțiunii de cenzură. El a criticat PNL și USR, afirmând: „Dacă vor în opoziție, să-și dea demisia: și prefecții, și subprefecții, și secretarii de stat, și subsecretarii de stat de la PNL. Restul este ipocrizie.”

Critica modelului Bolojan

Grindeanu a respins „modelul falimentar Bolojan”, menționând că PSD nu va susține direcția propusă de acesta.

În concluzie, declarațiile lui Grindeanu sugerează o tensiune crescută între PSD și partidele de opoziție, în contextul unor posibile schimbări în structura guvernamentală și al gestionării politicii interne. Aceste interacțiuni pot influența stabilitatea actualei guvernări și viitorul alianțelor politice din România.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *