Declarații ale lui Lucian Bode
Lucian Bode vorbește și despre o „sentință politică” și susține că nu are niciun motiv să demisioneze, deoarece nu a încălcat nicio decizie a partidului de-a lungul carierei sale politice.
Bode a criticat modul în care noua viziune liberală pare să impună ultimatumuri și amenințări de excludere pentru cei care au opinii diferite în interiorul partidului. El consideră că acest comportament este deplorabil și hilar, subliniind că a rămas și rămâne consecvent principiilor liberale în care crede.
Cu o experiență de peste 27 de ani în PNL, Bode a afirmat că și-a exprimat toate pozițiile în cadrul organismelor statutare ale PNL, cel mai recent în Biroul Politic Național și în Colegiul Director Județean al PNL Sălaj. A vorbit liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an și jumătate, despre modul de promovare a oamenilor „din afară”, despre depărtarea de electoratul tradițional, despre fuga de responsabilitate și despre abandonarea muncii de partid.
În 2024, nicio decizie de campanie nu a fost luată discreționar. Toate cheltuielile și toate angajamentele au fost cunoscute și asumate de către toate echipele de campanie ale partidului, inclusiv de către unii dintre cei care astăzi pozează în lupi moraliști sau reformatori liberali.
Lucian Bode a explicat că situația financiară a PNL trebuie privită din două perspective: prima, cea a legalității procedurilor, validată de către toate instituțiile statului abilitate să o verifice; a doua, politică, decisă de fiecare dată doar în structurile statutare ale PNL, sub coordonarea șefilor de campanie.
Situțiile financiar-contabile ale partidului au fost verificate și validate inclusiv de către AEP și de Curtea de Conturi. Problemele invocate întruna nu au existat și nici nu există. Ele există doar într-o „sentință politică” dată astăzi fără nici o dezbatere prealabilă în vreun cadru statutar al PNL.
Bode a subliniat că un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul în surdină. Cât privește demisia, atâta vreme cât în toată cariera mea politică nu am încălcat NICIO DECIZIE a PNL, NU am niciun motiv să demisionez!”, a postat Bode.