Avertisment privind munca la negru
Florin Manole a tras un semnal de alarmă în legătură cu munca la negru, după ce Inspecția Muncii a descoperit aproape 500 de persoane care lucrau fără contracte legale. În cadrul acțiunilor desfășurate, au fost aplicate sancțiuni de peste 7 milioane de lei.
Controalele efectuate
Între 30 martie și 3 aprilie 2026, inspectorii în muncă au realizat 1.859 de controale la nivel național, rezultând în 1.152 de sancțiuni, incluzând amenzi și avertismente. În această săptămână, au fost impuse amenzi în valoare totală de 7.092.500 lei.
Problemele identificate
Din cele 1.859 de controale, 491 de muncitori au fost găsiți lucrând fără un contract de muncă. Inspectorii au oprit 3 echipamente de muncă pentru a preveni accidentele grave. Printre problemele frecvent întâlnite se numără munca la negru, nerespectarea timpului de odihnă și nerespectarea măsurilor stabilite în cadrul controalelor anterioare.
Aspecte legate de sănătatea și securitatea muncii
Angajatorii firmelor vizate de controale au fost sancționați și pentru lipsa atribuțiilor de Sănătate și Securitate în Muncă (SSM) în fișa postului, precum și pentru neevaluarea riscurilor de accidentare pentru angajați.
Concluzie
Descoperirile recente subliniază gravitatea problemei muncii la negru și nevoia stringentă de respectare a legislației în domeniul muncii pentru a asigura protecția lucrătorilor și prevenirea accidentelor.
Este îngrijorător să vezi câte persoane lucrează fără contracte. Asta nu doar că le pune în pericol drepturile, dar și contribuie la o economie subterană care afectează pe toată lumea. Ar trebui să se ia măsuri mai severe împotriva angajatorilor care fac asta!
Aș vrea să știu ce măsuri concrete vor lua autoritățile pentru a rezolva problema muncii la negru. E clar că această situație trebuie stopată, dar totodată ar fi bine să se ofere și soluții pentru cei care sunt deja afectați de aceste practici.
Munca la negru este un fenomen destul de răspândit în România, iar majoritatea oamenilor sunt conștienți de asta. Poate ar trebui educația și informarea despre riscurile asociate cu astfel de locuri de muncă, ca oamenii să fie mai prudenți înainte de a accepta oferte suspecte.