Nicușor Dan invită la București liderii NATO și ai țărilor nordice. Zelenski și Mark Rutte participă la summitul B9 de la Cotroceni

Moderator
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Reuniune B9 la Cotroceni

Nicușor Dan, primarul Capitalei, a invitat liderii NATO și ai țărilor nordice la un summit important, care va avea loc la Palatul Cotroceni. Reuniunea va fi co-prezidată de președintele României și de președintele Poloniei, Karol Nawrocki.

Participanți de rang înalt

La summit vor participa secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, precum și lideri și oficiali de rang înalt din statele membre ale Formatului București 9 și din țările nordice. Printre aceștia se numără președintele Finlandei, Alexander Stubb, premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, și reprezentanți ai Statelor Unite, Suediei, Norvegiei, Islandei, Bulgariei și Ungariei.

Agenda summitului

Agenda reuniunii va începe la ora 10:30 cu primirea oficială a șefilor de delegație. Sesiunea plenară este programată pentru ora 11:00 și va include intervenții din partea lui Nicușor Dan și a lui Karol Nawrocki. La ora 14:20 va avea loc fotografia oficială de familie, urmată de un dejun de lucru al liderilor participanți. Summitul se va încheia cu declarații comune de presă, de la ora 17:00, susținute de Nicușor Dan, Karol Nawrocki și Mark Rutte.

Concluzie

Summitul B9 de la Cotroceni subliniază importanța colaborării între statele membre NATO și partenerii nordici în contextul provocărilor actuale de securitate.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *