Orban contestă numirea lui Grindeanu
Ludovic Orban, fost lider al PNL, a exprimat ferm opoziția față de numirea lui Sorin Grindeanu ca prim-ministru, afirmând că aceasta ar reprezenta o greșeală gravă din partea lui Nicușor Dan. Orban consideră că Grindeanu ar fi trebuit desemnat imediat după adoptarea moțiunii de cenzură, iar PSD nu mai are dreptul la o nouă desemnare pentru funcția de prim-ministru după ce a eșuat de două ori în formarea unei majorități în Parlament.
Critici aduse PSD și lui Grindeanu
Orban subliniază că Partidul Social Democrat nu poate solicita o nouă desemnare, având în vedere că nu a reușit să obțină sprijinul necesar în Parlament. „Grindeanu este un lider politic aproape de faliment, care nu are susținere publică”, a declarat Orban, adăugând că fostul premier nu mai beneficiază de încredere și că „niciun partid parlamentar nu îl acceptă ca partener de dialog”.
Apel către președinte
Fostul premier a solicitat președintelui să nu îi încredințeze mandatul lui Sorin Grindeanu, avertizând că această decizie ar putea adânci criza politică. Orban propune ca președintele să desemneze un premier susținut de PNL, USR și UDMR, care să vină în fața Parlamentului cu un guvern minoritar reformist. În cazul respingerii unei noi propuneri de guvern, acesta sugerează utilizarea mecanismelor constituționale pentru dizolvarea Parlamentului și organizarea de alegeri anticipate.
Concluzie
Declarațiile lui Ludovic Orban subliniază tensiunile din politica românească și complexitatea formării unui nou guvern, cu posibile implicații asupra stabilității politice și economice a țării.