Președintele Ungariei își reafirmă decizia de a nu demisiona înainte de termen: tensiuni între șeful statului și prim-ministru la Budapesta

Moderator
2 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Președintele Ungariei refuză să demisioneze

Președintele Ungariei, Tamás Szujok, a declarat că nu va demisiona anticipat, respingând cererea prim-ministrului Péter Magyar de a renunța la funcție până la 31 mai. Szujok a subliniat că nu există motive constituționale sau legale care să justifice o astfel de decizie.

Declarațiile președintelui

„Am depus jurământul de a respecta legea fundamentală și de a proteja ordinea constituțională… Mă leagă de întreaga națiune, nu doar de majoritatea sau minoritatea politică”, a afirmat Szujok într-un interviu acordat index.hu.

Tensiuni politice la Budapesta

În discursul său inaugural din 9 mai, prim-ministrul Péter Magyar a susținut că președintele Szujok nu poate rămâne în funcție din cauza încălcării legii și a ignorării abuzurilor guvernamentale în diverse domenii. Magyar a adăugat că președintele nu ar trebui să se implice în „reînnoirea democratică a Ungariei.”

Contextul legislativ

Conform legislației maghiare, președintele este ales de Parlament pentru un mandat de cinci ani, iar până în prezent, niciun nou guvern nu a solicitat demisia șefului statului. Tamás Szujok a preluat funcția de președinte al Ungariei în 2024.

Amenințări din partea prim-ministrului

Pe 15 aprilie, Péter Magyar a avertizat că, dacă președintele și „alte marionete” nu demisionează, vor fi demisi printr-un amendament constituțional.

Concluzie

Tensiunile dintre președintele Ungariei și prim-ministru reflectă o criză politică profundă, care ar putea avea consecințe semnificative asupra stabilității guvernului și a ordinii constituționale în țară.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *