Salvamontiștii din Maramureș salvează un ucrainean rătăcit pe munte, după o săptămână de izolare și epuizare

Moderator NEWSCOM
1 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Intervenția salvamontiștilor în Maramureș

Salvamontiștii și polițiștii de frontieră din Maramureș au intervenit în ultimele 24 de ore pentru recuperarea a trei cetățeni ucraineni din zona montană a județului.

Cele trei misiuni au totalizat peste 14 ore în condiții dure, dar salvatorii montani au reușit să aducă în siguranță trei cetățeni ucraineni. Unul dintre aceștia, de 31 ani, se afla de șapte zile pe munte fără provizii și era extenuat. Ceilalți doi tineri, de 25 și 32 ani, care nu se mai puteau deplasa într-o zonă cu prăpăstii, au primit ajutorul de care aveau nevoie.

Evacuarea ultimilor doi s-a încheiat sâmbătă dimineața în jurul orei 6.30. Toți trei sunt în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților abilitate.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *