Incidentul din Timiș
Tânărul surprins furând lemne și agresând doi pădurari din Timiș a fost arestat. Incidentul a avut loc joi seară, când tânărul, aflat la volanul unei mașini fără plăcuțe de înmatriculare, a fost observat de cei doi pădurari din Parcul Natural Lunca Mureșului. Aceștia l-au urmărit și l-au oprit pentru a-i verifica vehiculul.
Agresiunea asupra pădurarilor
În momentul opririi, tânărul a devenit recalcitrant și i-a agresat pe cei doi pădurari, de 37 și 48 de ani, folosind un par. Aceștia au suferit leziuni în urma atacului, unul dintre ei necesitând două zile de îngrijiri medicale, iar celălalt, șapte zile. Tânărul a provocat și distrugeri autoturismului pădurarilor, spargând un geam al acestuia.
Acțiunea poliției
Polițiștii din cadrul Secției 11 Rurale Sânnicolau Mare au fost sesizați cu privire la incident și au intervenit la fața locului. Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore pentru infracțiunile de ultraj comis asupra personalului silvic și distrugere. Lemnele furate din mașina acestuia au fost confiscate, iar poliția continuă cercetările pentru a stabili întreaga situație de fapt.
Reacția oficialilor
Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a avut o reacție dură la aflarea cazului, propunând ca Romsilva să achiziționeze bodycam-uri pentru pădurari, la nivel național, pentru a preveni astfel de incidente în viitor.
Concluzie
Acest incident subliniază riscurile cu care se confruntă personalul silvic în exercitarea atribuțiilor de serviciu și necesitatea implementării unor măsuri de protecție adecvate.
Nu pot să cred cât de departe a ajuns disperarea unora. Furând lemne și agresând pădurarii? E trist să vezi cum unii nu mai au respect nici măcar pentru munca altora.
Chiar nu înțeleg ce-i determină pe tineri să facă astfel de lucruri. În loc să muncească cinstit, aleg calea greșită și apoi se miră că ajung la pușcărie.
Ar fi interesant să aflăm mai multe despre circumstanțele acestui incident. De ce a recurs la furat? Poate că sunt probleme mai mari în zonă, care ar trebui investigate.