Tarifele la metrou cresc de la 1 mai. Noile prețuri au primit undă verde oficială

Moderator
3 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES

Scumpirea tarifelor la metrou în București

Începând cu 1 mai, prețul unei călătorii cu metroul în București va crește de la 5 lei la 7 lei. Abonamentul lunar va ajunge la 140 de lei, față de 100 de lei în prezent. De asemenea, cartela valabilă 24 de ore va costa 18 lei, în loc de 9 lei. Alte majorări includ: abonamentul de 24 de ore de la 12 la 18 lei, abonamentul săptămânal de la 45 la 60 de lei, abonamentul pe 6 luni de la 500 la 700 de lei, iar cel anual de la 900 la 1.300 de lei.

Compararea tarifelor regionale

Odată cu această scumpire, prețul călătoriei cu metroul în București va depăși tarifele din unele capitale din regiune, precum Budapesta sau Varșovia. Noua tarifare în București va costa aproximativ 1,40 euro, rămânând totuși sub costul din multe capitale vest-europene, unde prețul biletelor include, de obicei, mai multe opțiuni de transport.

Contextul majorărilor

Aceste scumpiri vin după o majorare anterioară aplicată la 1 ianuarie 2023, când prețul unei călătorii a crescut de la 3 la 5 lei, iar cartela cu 10 călătorii s-a scumpit de la 25 la 40 de lei.

Reacții și proteste

Opoziția față de noile tarife s-a organizat în jurul unei petiții care solicită o strategie integrată de transport pentru Capitală. Inițiatorii petiției susțin că scumpirea metroului contrazice tendința globală de a reduce dependența de combustibili fosili și de mașinile personale, în contextul în care transportul public ar trebui încurajat. Petiția subliniază că majorarea tarifelor afectează în special persoanele cu venituri mici, iar 2 lei în plus per călătorie pot îngreuna semnificativ viața celor vulnerabili.

Opinie de specialitate

Analistul economic Adrian Negrescu a catalogat decizia Metrorex de a scumpi călătoriile drept „controversată”, considerând că este o „scumpire succesivă fără precedent” pe piața transporturilor din România. El susține că această majorare nu este justificată de îmbunătățirea serviciilor, care rămân slabe, caracterizate prin aglomerări, vârstnicie și întârzieri.

Concluzie

Majorarea tarifelor la metrou în București va avea un impact semnificativ asupra călătorilor, în special asupra celor cu venituri reduse, și ar putea încuraja utilizarea automobilelor personale, amplificând problemele de trafic și poluare în oraș.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *