Varujan Vosganian despre boicotul la Congresul PNL
Varujan Vosganian a declarat că reprezentanții PNL proveniți din ALDE se vor abține de la participarea la Congresul Extraordinar al PNL, programat pentru 21 iunie 2026. Potrivit lui Vosganian, protocolul semnat în urma fuziunii prin absorbție a ALDE în PNL, în anul 2024, prevedea menținerea tuturor înțelegerilor negociate, inclusiv reprezentarea în structurile de conducere ale partidului, până la următorul Congres ordinar, estimat pentru anul 2027.
Vosganian îl acuză pe Ilie Bolojan că nu respectă acest protocol. După ce a devenit președinte interimar al PNL, Bolojan le-a comunicat reprezentanților fostului ALDE că nu va respecta prevederile acestui document, deoarece semnătura aparține fostului lider liberal, Nicolae Ciucă. Vosganian a comparat această atitudine cu acțiunile lui Lenin, care a refuzat să plătească datoriile Rusiei, motivând că acestea au fost contractate de țar.
Fostul lider ALDE a subliniat că membrii proveniți din ALDE au refuzat să participe și la Congresul extraordinar din vara anului 2025, când Ilie Bolojan a fost singurul candidat la funcția de președinte. Vosganian a confirmat că boicotul va continua și la reuniunea din 21 iunie 2026, menționând că atitudinea de abținere se va păstra cât timp Bolojan va conduce PNL.